Alfredo Malgeri był dowódcą Gwardii Finansowej (Guardia di Finanza) stacjonującej w Mediolanie. Odegrał ważną rolę we włoskim ruchu oporu i procesie wyzwalania tego miasta.
Alfredo Malgeri urodził się w położonym w bliskim sąsiedztwie z Sycylią mieście Reggio di Calabria 14 sierpnia 1892 roku. W 1912 roku dołączył do wspomnianej jednostki wojskowej. Miał bardzo udaną karierę, która obejmowała wiele prestiżowych stanowisk w całych Włoszech.
W lipcu 1942 r. Malgeri został mianowany dowódcą Gwardii w Mediolanie. Po zajęciu północnych Włoch przez nazistów Guardia di Finanza nie została rozwiązana, tak jak inne siły zbrojne włoskiego rządu, a Malgeri i podlegli mu żołnierze pozostali w mieście.
Malgeri zdołał potajemnie nawiązać kontakt z dowództwem partyzantów oraz Narodowym Komitetem Wyzwolenia Północnych Włoch (Comitato di Liberazione Nazionale Alta Italia) i postanowił udzielić im koniecznej pomocy. Pod dowództwem Malgeriego mediolańska Gwardia pomagała włoskim i alianckim żołnierzom, którzy uciekli z obozów jenieckich, a także celowo zezwalała Żydom przekraczać granicę ze Szwajcarią. Organizacja chroniła również partyzantów i Żydów przed łapankami i prześladowaniami. Malgeri organizował także pozorowane akcje przeciwko grupom partyzanckim, w których zamiast atakować, w rzeczywistości przynosił im pieniądze, broń i informacje.
W kwietniu 1945 r. Malgeri porozumiał się z generałem Raffaelem Cadorną z Korpusu Ochotników Wolności (Corpo Volontari della Libertà), aby wesprzeć partyzantów w powstaniu o zasięgu powszechnym. Dla porównania, Guardia di Finanza liczyła mniej niż 450 żołnierzy wobec szacowanych dziesiątek tysięcy uzbrojonych faszystów.
Lokalne dowództwo ruchu oporu w Mediolanie nakazało Malgeriemu przejęcie lokalnej Prefektury, a także zajęcie kilku innych ważnych budynków i fabryk w całym mieście. Malgeri i jego ludzie opuścili koszary, aby wykonać rozkaz. O godzinie 6:00 w dniu 26 kwietnia 1945 r. Prefektura została przejęta, a dwie godziny później Malgeri trzykrotnie uruchomił alarm przeciwlotniczy, aby dać sygnał, że Mediolan został wyzwolony.
W 2007 roku Malgeri został pośmiertnie odznaczony Złotym Medalem za Męstwo Gwardii Finansowej z następującym uzasadnieniem: “W niezwykle trudnej sytuacji polityczno-wojskowej […] stanowczo i z wielkim ryzykiem osobistym przeciwstawił się zamiarom republikańskiego rządu faszystowskiego, by wykorzystać dowodzoną przez siebie Gwardię przeciwko potajemnej ekspatriacji Żydów i osób prześladowanych oraz w operacjach antypartyzanckich przeciwko ruchowi oporu”.