Giuseppina Sacerdote w czasie II wojny światowej była żydowską partyzantką w prowincjonalnym dowództwie Brygad Garibaldiego w Mediolanie.
Giuseppina Sacerdote urodziła się w Mediolanie 31 sierpnia 1909 roku jako Żydówka. W latach wojny została członkinią włoskiego ruchu oporu, w którym służyła pod pseudonimem “Pina”.
Od 1944 r. Giuseppina Sacerdote była przełożoną kilku członków sztabu dowódcy prowincji i komendantem Brygad Garibaldiego w Lombardii. Giuseppina Sacerdote odpowiadała za wszystkie raporty z dowództwa prowincji, zbierała i sortowała wiadomości oraz sporządzała z nich jeden raport, który kopiowała w wielu egzemplarzach, a następnie wysyłała do innych jednostek. Utrzymywała również codzienny kontakt z dowództwem regionalnym, na czele którego stał Italo Busetto – jej mąż.
Sacerdote była wówczas matką dwójki małych dzieci. Zaangażowanie w ruch oporu było dla niej ogromnym ryzykiem. Często nosiła torbę z fałszywym dnem, w której ukrywała informacje i materiały. Gdyby została wtedy zdekonspirowana, mogłoby to mieć dla niej i jej rodziny bardzo poważne konsekwencje.
Po wyzwoleniu 25 kwietnia 1945 r. Giuseppina służyła jako oficer łącznikowy dla Narodowego Komitetu Wyzwolenia Północnych Włoch.
Historia Giuseppiny Sacerdote stanowi ważny przykład wkładu Żydów w działalność włoskiego ruch oporu. We Włoszech Żydzi uczestniczyli indywidualnie w różnych formacjach partyzanckich. Około tysiąca z nich angażowało się aktywnie w ruch oporu: większość walczyła w partyzantce, ale zajmowali się także tajnym dziennikarstwem lub służyli jako lekarze, oferując swoje cenne umiejętności w warunkach konspiracyjnych.