We wstąpieniu w szeregi SS Hans Hüttig widział szansę na spełnienie marzeń o karierze wojskowej, których nie udało mu się zrealizować podczas I wojny światowej. Miejscem jego pracy stały się obozy koncentracyjne, gdzie doczekał się objęcia funkcji komendanta.
Hans Hüttig wstąpił do SS w 1932 r., na rok przed dojściem do władzy narodowych socjalistów. Miałem już trzydzieści osiem lat. Byłem wysoki, silnie zbudowany – dokładnie taki, jakiego szukali. Tylko trochę za stary. Ale wtedy kilku towarzyszy, którzy dołączyli wcześniej, powiedziało do mnie: chodź i dołącz do nas. Byłem szczęśliwy – wspominał później.
Przystępując do SS, Hüttig miał ambicje wspiąć się po drabinie społecznej i zostać oficerem. Od młodości marzył o karierze wojskowej. Podczas I wojny światowej walczył przeciwko aliantom w oddziałach kolonialnych (Schutztruppe) w Niemieckiej Afryce Wschodniej. Jednak klęska Cesarstwa Niemieckiego ostatecznie zniweczyła jego nadzieje. W cywilu Hüttig również nie odnosił sukcesów. Porzucił staż w zawodzie chemika, a próba prowadzenia własnego zakładu fotograficznego zakończyła się bankructwem.
Podobnie jak wszyscy esesmani, Hüttig uważał się za członka elitarnej grupy. W oddziałach SS nagradzano za przemoc, bezwzględność i brutalność. Ponieważ sprawdził się podczas polowań na komunistów, w 1933 r. otrzymał propozycję pracy dla SS w pełnym wymiarze. Chętnie ją przyjął. Początkowo został zatrudniony jako policjant pomocniczy, a następnie przeszedł do oddziałów strażniczych obozów koncentracyjnych. Hüttig czuł się dobrze w tej roli i nie miał żadnych skrupułów: Wiedziałem dokładnie, co będę robić w SS. Wszyscy wiedzieliśmy– powiedział później.
Od 1938 r. był adiutantem znanego ze szczególnej brutalności komendanta obozu w Buchenwaldzie Karla Ottona Kocha, a później drugim oficerem odpowiedzialnym za obóz prewencyjny. Wśród więźniów Hüttig miał opinię wyjątkowo okrutnego. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w Buchenwaldzie i aprobacie przełożonych, mógł objąć wyższe stanowiska w obozach koncentracyjnych Flossenbürg i Sachsenhausen.
W 1941 r. jako komendant zarządzał budową obozu koncentracyjnego Natzweiler w Alzacji. W końcu w lutym 1944 r. został komendantem obozu koncentracyjnego w Herzogenbusch/Vught w Holandii, gdzie latem pod jego dowództwem esesmani rozstrzelali setki więźniów. Jego kariera jako oficera SS zakończyła się, gdy uciekł do Niemiec jesienią 1944 r.
Po zakończeniu II wojny światowej został internowany przez aliantów. Francuski sąd skazał Hansa Hüttiga na karę śmierci za zbrodnie popełnione w Natzweiler. Wyroku jednak nie wykonano. Po jedenastu latach spędzonych w więzieniu został zwolniony w 1956 r., a następnie zamieszkał w małym niemieckim miasteczku Wachenheim an der Weinstrasse.