Michal Brummel se narodil 27.května 1933. Jeho otec pocházel ze zámožné židovské rodiny, matka byla rakouská katolička. Michal během holocaustu přišel o několik rodinných příslušníků, sám však přežil, protože byl podle nacistických norimberských zákonů považován za „míšence“.
Michal Brummel se narodil 27. května 1933 židovskému otci a katolické matce. Kvůli tomu byl podle norimberských zákonů považován za „míšence“. Tyto rasistické zákony zavedené nacistickou stranou určovaly, kdo byl nacisty považován za Žida. Michalovi kvůli tomu nebylo umožněno chodit do školy, unikl však deportacím, jejichž obětí se stala řada jeho příbuzných. Michal zůstal v Plzni po celou válku a zažil zde bombardování města i jeho osvobození americkými jednotkami.
Michalův příběh i obecnější historii druhé světové války v Plzni lze ilustrovat příběhem domu Michalova strýce Jana Brummela, jehož autorem byl slavný modernistický architekt Adolf Loos. Jan i jeho žena byli Židé a za války byli deportováni do nacistických koncentračních táborů. Jejich dům byl „arizován“, tzn. vyvlastněn ve prospěch nežidovských občanů.
Jan s manželkou koncentrační tábory a pochody smrti jako zázrakem přežili a po válce se vrátili do Plzně. Dům v Husově ulici se vrátil svým majitelům. V roce 1962 komunistická vláda dům zkonfiskovala, umožnila však Michalově tetě a matce, aby zde až do 80. let bydlely. Sám Michal v domě žil v letech 1945 až 1964.
Po pádu sovětského bloku byl dům navrácen Michalovi. Ten zahájil dlouhý a náročný proces renovace původního stavu domu. Po dokončení renovace Michal dům v roce 2015 otevřel široké veřejnosti.