​​Traute Lafrenz

Niemcy
​​03.05.1919​ - 06.03.2023​
Traute Lafrenz, circa 1940 ​© Family Lafrenz-Page

Traute Lafrenz była przeciwniczką reżimu nazistowskiego oraz bliską przyjaciółką Hansa Scholla i jego rodziny. Pomagała drukować ulotki Białej Róży i dostarczała je do Hamburga i Wiednia. Po wojnie Traute przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarła w wieku 103 lat.

​​Traute Lafrenz urodziła się w Hamburgu 3 maja 1919 roku. Była wychowywana w rodzinie o poglądach konserwatywnych i narodowych. Po dojściu nazistów do władzy, Traute szybko jednak nabrała krytycznego stosunku do reżimu. Duży wpływ wywierała na nią jej nauczycielka Erna Stahl w hamburskiej szkole, cechująca się otwartością w podejściu. 

​W 1939 r. Traute rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie w Hamburgu, gdzie poznała Alexandra Schmorella – uczestnika Białej Róży. Latem 1941 r. przeniosła się na Uniwersytet w Monachium. Tam ponownie spotkała Schmorella i zakochała się w jego przyjacielu Hansie Schollu, również konspirującego w Białej Róży. Po romansie z nim, pozostała blisko związana z Hansem i jego rodziną. Traute Lafrenz brała udział w wieczorach czytelniczych i dyskusjach politycznych w kręgu Białej Róży.  

​Kiedy latem 1942 r. otrzymała konspiracyjną ulotkę, od razu rozpoznała, że jej autorem jest Hans Scholl. Zaczęła wspierać działania ruchu oporu. W listopadzie 1942 r. przyniosła dwie różne ulotki Białej Róży swojemu byłemu koledze z klasy Heinzowi Kucharskiemu w Hamburgu, a później wysłała mu kolejną. Kucharski skopiował je i przekazał dalej. Na Boże Narodzenie 1942 r. Lafrenz zabrała ulotkę do krewnych w Wiedniu i podjęła próbę znalezienia powielającego treść hektografu. W styczniu 1943 r. wraz z Sophie Scholl zdobyła potrzebne koperty i znaczki.  

​20 lutego 1943 r. Traute Lafrenz pojechała do Ulm, gdzie poinformowała rodziców Hansa i Sophie Scholl o aresztowaniu ich dzieci. Była również na tyle odważna, by towarzyszyć rodzinie Schollów na pogrzebie w Monachium 24 lutego. W dniu 5 marca sama została po raz pierwszy przesłuchana przez gestapo, a następnie aresztowana i skazana na 12 miesięcy więzienia przez Sąd ludowy (Volksgerichtshof). 

​W trakcie śledztwa przeciwko tzw. “hamburskiemu oddziałowi Białej Róży” gestapo aresztowało ją ponownie 14 marca 1944 r. i zabrało do więzienia w Hamburgu-Fuhlsbüttel. Pod koniec wojny wraz z innymi kobietami została przeniesiona do więzień w Cottbus, Lipsku i wreszcie Bayreuth, skąd została wyzwolona przez siły amerykańskie 14 kwietnia 1945 roku. 

​W 1947 r. Traute Lafrenz została zaproszona przez żydowskiego przyjaciela do San Francisco. Tutaj, w 1948 roku, poznała swojego przyszłego męża Verona Page’a. Ukończyła studia w USA i tam też pozostała już do końca swojego życia. Przez 23 lata prowadziła szkołę dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej w Chicago. Od 1995 r. Traute Lafrenz-Page mieszkała w Karolinie Południowej.​